Revolusjon på Kristiansund Kunsthall
Velkommen til utstillingsåpning på Kristiansund Kunsthall lørdag 29. august! I Temautstillingen utforsker 15 kunstnere og kunstnerduoer temaet revolusjon gjennom kunsthåndverkets mange uttrykk.
Temautstillingen 2026: Revolusjon
«Revolusjonen er ikke avhengig av oss, som kunstner forsøker man - bevisst eller ubevisst - å etablere modeller for den. Som kurator ser man etter eksempler, og mindre åpenbare sammenhenger. Og man finner de. Hver gang.»
– Tommy Olsson og Karl Edvin Endresen
Temautstillingen 2026 ved Kristiansund Kunsthall, kuratert av Tommy Olsson og Karl Edvin Endresen, undersøker temaet revolusjon gjennom kunsthåndverkets evne til å bevege seg mellom konseptuell utforskning og fordypning i form, materiale og teknikk.
Sitatet over er hentet fra kuratorteksten, les hele teksten i den digitale utstillingskatalogen, som vil publiseres på åpningsdagen lørdag 29. august!
Velkommen til utstillingsåpning!
Lørdag 29. august braker det løs på Kristiansund Kunsthall. Temautstillingen 2026: Revolusjon åpner klokken 14.00 og byr på taler, performancer av deltagende kunstnere og lansering av digital utstillingskatalog. Søndag 30. august inviterer vi til kuratoromvisning i utstillingen.
Dette er en unik anledning til å oppleve utstillingen for første gang og møte kunstnerskap som på ulike måter utforsker og utfordrer begrepet revolusjon.
Velkommen til en innholdsrik kunsthelg i Kristiansund!
Utstillingsåpning: Lørdag 29. august, kl. 14.00
Kuratoromvisning: Søndag 30. august, kl. 13.00
Visningsperiode: 29. august – 4. oktober
Sted: Kristiansund Kunsthall, Bernstorffstredet 2, 6510
Kunstnerne i Temautstillingen 2026
Kunstnerne i Revolusjon ble kuratert inn gjennom en åpen utlysning våren 2026. Interessen var stor, og kuratorene mottok hele 240 søknader. Etter en grundig utvelgelsesprosess ble 15 kunstnere og kunstnerduoer invitert til å delta i utstillingen. Se listen her:
Ada Bae Nilsen
Anne Karine Thorbjørnsen
Brit Dyrnes
Charlène Dannancier
Else Karin Tysse Bysheim
ELTH
Heidi Kristiansen
Heidi Øiseth
Ina Otzko
Ingeborg Elieson og Aleksander Jæger
Marte Gunnufsen
Natalie Field
Nayara Leite og Kaeto Sweeney
Siri Skjerve
Sofie Alm Nordsveen
Om kuratorene
Tommy Olsson (f. 1963). Billedkunstner, kurator, forfatter og skribent. Olsson er fast kunstkritiker i Klassekampen med utstillinger og prosjekter i inn- og utland siden 1981. Olssons siste utgivelse er «Til stede» (Kolon 2020).
Karl Edvin Endresen (f. 1980). Billedkunstner, grunnlegger og driver av Kristiansund Kunsthall. Endresen har en forkjærlighet for alt fra svart metall og hvit støy, til eksperimentell elektronisk musikk og rave, fra mer tradisjonsbasert kunsthåndverk til sylstram konseptualisme og ikke-voldelig aktivisme.
Kristiansund Kunsthall
Kristiansund Kunsthall er et visningssted for samtidskunst i sentrum av Kristiansund. Kunsthallen åpnet den første utstillingen i september 2021 og har jevnlig utstillinger, konserter, workshops, seminarer og samlinger.
Temautstillingen
Temautstillingen 2026 er organisert av Norske Kunsthåndverkere i samarbeid med Kristiansund Kunsthall. Temautstillingen er en årlig utstilling som skal utforske kunsthåndverkets særegne potensial og utfordre etablerte normer innen formidling av kunsthåndverk.
Skrevet av

Stephanie Serrano Sundby
Publisert
Kategorier
Arrangementer


